Haarlem staat er financieel goed voor

We hebben een nieuwe Kadernota voor 2026. In dit stuk staat hoe we er financieel voor staan. En we kijken hierin vooruit naar de plannen en kosten voor het komende jaar. Haarlem is financieel gezond. Dat geeft ruimte om te investeren. We doen ook voorstellen om het geld van de gemeente verstandig te gebruiken om onze doelen te bereiken.
Omdat de financiële situatie goed is, wil het college belangrijke plannen uit het coalitieakkoord afmaken en verbeteren. Het college stelt voor om in 2027 geld vrij te maken om een aantal projecten te verlengen. Bijvoorbeeld: de vergroening van de stad, het stimuleren van gedeelde vervoersmiddelen en de cultuursubsidie voor makers.
Jeugdhulp en nieuwe woningen
We stellen ook voor om enkele maatregelen in 2027 verlengen. Bijvoorbeeld maatregelen om te voorkomen dat jongeren in de jeugdhulp terechtkomen. Datzelfde geldt voor het programma Housing First, waarmee dak- en thuisloze Haarlemmers een eigen woning krijgen. Clubkadercoaches blijven ook. Zij helpen verenigingen bijvoorbeeld bij het maken van vrijwilligersbeleid of bij het trainen van trainers/coaches. Daarnaast maken we geld vrij voor tijdelijke maatregelen om de stad toegankelijker te maken, voor openbare veiligheid en voor het ontwikkelen van nieuwe woningen.
Veilig met gegevens omgaan
We willen ook flink investeren in digitalisering en bescherming van informatie. Dit is belangrijk om gegevens beter en transparanter te delen met inwoners. En om te voldoen aan strengere wetten, zoals de aankomende Cyberbeveiligingswet.
Woonlasten
De woonlasten voor meerpersoonshuishoudens nemen in Haarlem in 2026 gemiddeld met een zeer lage 2,8% toe (€ 32). De OZB-bijdrage voor woningeigenaren stijgt met gemiddeld € 9. De rioolheffing blijft gelijk aan die van 2025. Voor de afvalstoffenheffing geldt in 2026 een verhoging van 4,6% vanwege doorbelasting van hogere afval- en verwerkingskosten.
Ravijnjaar opgevangen
Het jaar 2026 wordt ook wel een ‘ravijnjaar’ genoemd omdat gemeenten vanaf dan minder geld krijgen van het Rijk. Dit is op dit moment de grootste financiële uitdaging voor gemeenten in Nederland. In Haarlem is het gelukt om dit voor meerdere jaren op te lossen. Dat lukt onder andere doordat we in het verleden geld dat we overhielden hebben gespaard, zodat we tegenvallers nu kunnen opvangen. En doordat we voorzichtig waren met investeren.
Het college geeft geld uit in de stad daar waar het belangrijk en nodig is, maar voert ook deugdelijk financieel beleid. Dit omdat er onzekerheid is over bijdragen van het Rijk. De begroting voor 2026 tot 2029 is goed in balans, met een positief saldo dat daalt van € 4,7 miljoen in 2025 tot € 1,9 miljoen in 2029.
Blijven investeren in wat voor inwoners telt
Wethouder Financiën Floor Roduner: “Ik ben trots dat we in deze laatste fase van de coalitieperiode kunnen zeggen dat Haarlem er financieel goed voor staat. Dat geeft ons de ruimte om in te zetten op wat echt telt voor onze inwoners – van jeugdzorg en cultuur tot vergroening en betaalbaar wonen. Terwijl andere gemeenten moeten bezuinigen vanwege het ravijnjaar, creëren wij mogelijkheden om te blijven investeren in een leefbare, toekomstbestendige stad. Het is fijn dat we ook rekening kunnen houden met de portemonnee van onze inwoners.”
De raad behandelt de Kadernota 2026 op maandag 30 juni en donderdag 3 juli 2025.
Wilt u iedere week het laatste nieuws, mooie verhalen en tips over Haarlem lezen? Schrijf u in voor onze nieuwsbrief