“We moeten vrouwenrechten blijven bewaken”

Vrouwenrechten zijn belangrijk, juist in deze tijd. In de aanloop naar zaterdag 8 maart 2025 besteden we ook in Haarlem weer aandacht aan Internationale Vrouwendag.
Internationale Vrouwendag wordt in Haarlem al tientallen jaren gevierd. Betrokken organisaties werken daarvoor samen in de kerngroep Internationale Vrouwendag 023. Barbara van Balen is coördinator van de groep. “Gelijke rechten voor mannen en vrouwen zijn nog steeds niet voor iedereen normaal. Denk aan de gezondheidszorg: hartklachten worden bijvoorbeeld bij vrouwen minder snel herkend dan bij mannen. Of mensen die traditionele ideeën over rolpatronen overnemen van bepaalde influencers. Internationaal zien we ook zorgelijke ontwikkelingen, zoals het verbod op abortus in Amerika. Het lijkt misschien alsof de strijd gestreden is, maar we moeten altijd blijven opletten.”
Tentoonstelling met sterke vrouwen
Internationale Vrouwendag 023 wil samen met andere organisaties beter laten zien wat vrouwen doen. Van Balen: “Dat is in de geschiedenis te weinig gebeurd. Standbeelden zijn bijna allemaal mannen. Je bent een held als je in de oorlog hebt gevochten, maar je bent net zo goed een held als je anderen hebt geholpen zichzelf te ontwikkelen. In de reizende tentoonstelling Sterke Vrouwen laten we 10 portretten zien van Haarlemse vrouwen die belangrijk zijn geweest voor de emancipatie van vrouwen.
"Standbeelden zijn bijna allemaal mannen"
"Vrouwen met verschillende culturele achtergronden herkennen zich in deze rolmodellen en dragen zelf nieuwe vrouwen aan voor de tentoonstelling. Daar zijn we blij mee, want we willen graag meer diversiteit in de vrouwen die we bereiken.”
De tentoonstelling Sterke Vrouwen is vanaf 8 maart 2025 te zien in wijkcentrum Trionk aan de Van Oosten de Bruijnstraat 60. Op de lijst met Sterke Vrouwen, waarop de tentoonstelling is gebaseerd, staan nu 32 Haarlemse vrouwen. Haarlemmers mogen nog heel 2025 vrouwen aandragen bij Internationale Vrouwendag 023. Zij verzamelen de verhalen van de vrouwen in een boekje met de geschiedenis van de emancipatie, dat uitkomt voor de volgende Internationale Vrouwendag in 2026.
Activiteiten
- In de aanloop naar en op 8 maart zijn er verschillende activiteiten in de Koepel en de Pletterij.
- We tekenen op 8 maart de intentieverklaring voor het programma Veilige Steden. Gemeenten zetten zich binnen dat programma extra in voor de veiligheid van vrouwen en meisjes, bijvoorbeeld tijdens het uitgaan en in de openbare ruimte.
Het hele programma vindt u op de website van Internationale Vrouwendag 023.
Wilt u iedere week het laatste nieuws, mooie verhalen en tips over Haarlem lezen? Schrijf u in voor onze nieuwsbrief